Виставка конкурсних проєктів

Виставка конкурсних проєктів всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу на визначення кращої проєктної ідеї пам’ятної композиції, присвяченої загиблим воїнам в російсько-українській війні, з розміщенням на території Запорізького колегіуму «Елінт» Запорізької міської ради Запорізької області за адресою: вул. Професора Толока, 29 в м.Запоріжжя.

Конкурс було оголошено 22 травня 2024 року. Подача конкурсних проектів тривала до 7 серпня 2024 року. З 11 зареєстрованих авторів та авторських колективів на Конкурс подано 7 конкурсних проєктів під шифрами: 330335, 130833,783911, 551155, 200216, 158304, 101101.

Журі конкурсу у складі: Голощапов Є.М. (голова журі), Прудкий М.С. (заступник голови журі), Голдобіна К.Б., Коваль М.В., Ковтуненко Е.С.,
Лукашев Ю.В., Мусійченко Є.О., Петренко В.М., Романов Д.Ю. розглянули конкурсні проєкти та підбили підсумки Конкурсу.

1 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 158304 у складі авторського колективу: Данилюк Борис, Данилюк Олеся, Турковський Петро, Павленко Андрій, Данилюк Марта (м. Запоріжжя).

Проєктна ідея представляє собою пам’ятну композицію, що розміщується на фасаді будівлі колегіуму біля центрального входу та має великий символічний зміст. Композиція складається з таких основних елементів: сокола, тризуба, рушника та пам’ятних табличок зі свічками. Матеріал елементів композиції – нержавіюча сталь, загальна висота – 7,3 м. Два тисячоліття тому українці називали себе «сколотами», первинно –  «со-колотами» («сонячними», «дітьми Сокола», «соколятами», «дітьми Божими»). В українській традиції гарних молодих чоловіків донині називають «соколами». Сокіл – першоптах і першобог Світу, птиця-тотем у найдавніших українців.  За віруваннями наших пращурів, коли на полі бою воїн загинув, його душа перетворюється в сокола, який летить до Отця Небесного. Обірваний рушник символізує обірвану долю. Таблички дають можливість закарбувати імена загиблих Героїв та вшанувати пам'ять про них.

 

2 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 330335 у складі авторського колективу: Лесюк Андрій, Когут Михайло, Іващук Катерина, Перепелюк Єгор, Когут Ігор (м. Львів).

Проєктна пропозиція представляє сучасний символічний простір (сквер) – місце спокою та роздумів, де кожен може віддати шану загиблим Героям. Платани, висаджені у сквері, символізують непохитність та стійкість. Затишна тінь під ними нагадує про захист та спокій, який наші Герої прагнули забезпечити для своїх співвітчизників, а шум вітру в кронах дерев – це наче спілкування полеглих з живими, що створює відчуття присутності та підтримки. Висаджені міскантуси символізують відродження. У сквері також встановлені бетонні куби, що служать місцями для сидіння,  їх простий та строгий дизайн відповідає атмосфері пам’яті та роздумів.  Підсвітка у сквері створює відчуття спокою та тепла. Світильники імітують мерехтіння свічок, нагадуючи про те, що пам'ять про Героїв ніколи не згасне.

 

3 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 551155, автор: Прокіпчук Артур
(м. Івано-Франківськ).

Композицію пам’ятного знаку висотою 2,5 м запроектовано як динамічну металеву форму, яка тяжіє вертикальними «променями» до неба. ЇЇ розташування передбачено на подвір’ї, перед центральним входом до колегіуму.  За основу взято коло, яке символізує безперервність життя людей, в контексті продовження роду. А саме - російсько-українська війна перервала життя випускників та викладача колегіуму «Елінт». Дев’ять вертикалей, які ніби видерті з «кола життя» вказують на дев’ятьох героїв, які загинули на війні, і линуть на небо. Вертикалі запроектовано покрученими, ніби видертими пазурами війни з життя. Верх вертикалей можна завершити іншим металом (наприклад латунню), який окислившись буде мати інший колір та символізуватиме героїв, які зараз є зірками на небі. Біля основи кола буде надпис: «Героям російсько-української війни», без уточнень наразі, війна ще триває… В майбутньому на кожному промені можна викарбувати імена героїв.

 

Проєкти, які за рішенням журі зайняли четверте – сьоме місця.

Відповідно до п. 51 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.10.1999 №2137 (зі змінами) «Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів»  у  разі  підбиття  підсумків  конкурсів  з  одного   туру розкриваються  конверти з девізами тільки тих конкурсних проектів, які отримали премії. У зв’язку з цим, конверти з деклараціями авторства щодо авторів (авторських колективів), проєкти яких посіли непремійовані місця (четверте – сьоме місце), на засіданні журі не розкривались, інформація щодо авторів цих проєктів – не оприлюднювалась.

4 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 130833.

Композиція представляє собою меморіал, створений на території школи, який включає дев’ять габіонів (коробів з металевою сіткою), заповнених камінням та обладнаних підсвіткою. Поряд з габіонами - меморіальні гранітні таблички з іменами загиблих Героїв, інкрустовані символами України – Прапором України та Малим Гербом України.  В центрі меморіалу розташовані лавки для відпочинку та спогадів, які оточені габіонами для створення у відвідувачів відчуття приватності та присутності загиблих. Саджанці гліцинії, висаджені у центрі габіонів, символізують зростання української слави та вічну пам'ять загиблим Героям, при інтенсивному зростанні створять образ братерства українського народу - сформувавши спільну крону гліцинії.

 

5 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 783911.

Основна ідея пропозиції - формування багатофункціонального людиноцентричного простору школи, частиною якого є меморіальна композиція. Проєктна ідея також включає пропозицію щодо реконструкції школи з урахування сучасних стандартів енергозбереження та європейського досвіду.

Для поєднання внутрішнього та зовнішнього шкільного громадського простору ядро школи збільшується - передбачається влаштування з обох боків будівлі школи - входів та вітражних скляних конструкцій на всю висоту приміщення.

Біля існуючого центрального входу до школи розташована тераса-сцена із «Стіною пам`яті», декоративні пагорби, композиції з прапорів,  подіум, зона шкільного «кафе», паркування велосипедів, майданчик входу до стежки  уздовж калин та «стежки здоровʼя».

На «Стіні памяті», пропонується створити фрагмент Світового дерева. В нижній частині фасаду – розташувати керамічні таблички з іменами Героїв віддавших своє життя за вільну Україну. В верхню частину таблички може бути вмонтований невеличкий світлодіодний світильник, що у вечірній час дає промінь світла на Світове дерево. Сама композиція виконується одночасно як елемент архітектурного і ландшафтного ансамблю площі та елемент енергозберігаючої програми майбутньої реконструкції школи -  утеплення фасаду, а малюнок - графіті з наклейкою рельєфом тонкого шару утеплювача товщиною 2 см з подальшим  фарбуванням в єдиний колір всього фасаду будівлі. Малюнок буде сприйматись тільки неактивним  рельєфом завдяки грі тіні виступаючих частин. Нижня частина стіни - багатофункційний подіум-тераса-сцена, де будуть проходити різні шкільні святкові заходи, а у звичайний час використовуватись як зручний шкільний майданчик.

Також пропонується сформувати сучасний громадський простір: створити бульвар поряд з територією школи, на початку бульвару – новий центральний вхід до школи та магазин з продукцією шкільного виробництва і книгами. Уздовж бульвару зі сторони школи – «Сад єднання поколінь», сільський «город-лабіринт» з вогнищем на невеличким амфітеатром навколо, галявини для занять на відкритому повітрі, спортивний та дитячий куточок, «сухий струмок» що приєднується до існуючих лотків водовідведення та веде до початку стежки уздовж калин, «каміння з віршом» та QR-кодом, добутим з дніпровського порогу в Запоріжжі.

 

6 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 200216.

Проєктна пропозиція представляє скульптуру щасливої дитини, яка дивиться в сонячний літній день вгору, в небесну далечінь, і своїми мріями досягає космічних висот. Матеріал – бронза, висота – 1,5 м. На основі пам`ятного знаку пропонується розмістити керамічну табличку із QR-кодом для інформації про об`єкт і довідку. Ця скульптура відтворює ті позитивні риси особистості, які характеризують завзятих, гідних і сміливих людей. Це про вільну і амбітну особистість, яка не зраджує своїм мріям і рухається до поставленої мети, не зважаючи на перешкоди. А школа допомагає і дає підготовку в цій дорозі життя. Тому скульптура розміщена спиною до головного входу в колегіум і обличчям на південь, в сторону сонця у літньому одязі, щоб підкреслити саме момент дороги від школи в життя. Це одночасно і позитивна і трагічна скульптура, а точніше - пам`ятний знак. Бо саме із такими якостями особистості ми бачимо і пам`ятаємо наших Героїв. І з болем усвідомлюємо, що багато із наших воїнів вже не зможуть продовжити свій шлях. Тому це образ вільної дитини, яка виросте і стане на захист своєї країни. І саме за щастя дитини боряться наші захисники. Ми залишаємо пам'ять про наших героїв не в меморіалі, оскільки це територія школи, а у пам`ятному знаку, який зображає найщасливіший момент в їхньому житті. А особливо -  пам`ять про тих захисників, які були учнями чи вчителями Запорізького колегіуму «Елінт». Цей пам`ятний знак присвячується усім колишнім, теперішнім і майбутнім захисникам України на фронті і в інших сферах діяльності.

 

7 МІСЦЕ посів проєкт під шифром 101101.

Проєктна композиція габаритними розмірами 2,6х5,6 м складається із:

- стели, на якій розміщено дзеркало з надписом: «Перед тобою не лише твоє відображення, а й обличчя нації. Ти – частина великої історії. Пам'ятай про тих, хто захищав Україну, і продовжуй творити майбутнє. Будь гідним українцем «Україна починається з тебе» - В. Чорновіл», що буде нагадувати новим поколінням про ціну, яку платять наші воїни; також на бічних поверхнях споруди встановлені неонові жовто-блакитні стрічки, тризуб та цитати Т.Г. Шевченка про навчання, боротьбу та любов до України;

- двох інтерактивних екранів, «електронних призм-меморіалів», на яких можна побачити окремо коротку історію про кожного захисника України із Запоріжжя, роки народження, позивні та бойові досягнення;

- головної скульптури, на якій зображено трьох воїнів, які встановлюють флаг на деокупованій території, скульптура виконана шарами з листів з нержавіючої сталі.

Основна ідея композиції – це не тільки вшанувати загиблих захисників України, але також донести патріотичні мотиви, героїзм та відвагу воїнів, щоб кожен ранок, коли діти йшли до школи, вони пам’ятали та згадували про це.

 

Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради

висловлює щиру подяку всім авторам та авторським колективам, які взяли участь в архітектурному конкурсі та розробили цікаві проєкти!